Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | May 2003 |
| Dimensions | 83.5 x 96.8 mm (Diameter x Length) |
| Weight | 500 g |
| Colors | Black |
| Key features | USM quiet autofocus Super ultra-low dispersion glass Super spectra anti-flare coating Auto / Manual focus Dust & moisture resistant |
OPTICS |
|
| Optics type | Wide Angle Zoom Lens |
| Image size | Full Frame |
| Focal length | 17-40mm 28-70mm Equivalent APS-C |
| Maximum aperture | F4 |
| Minimum aperture | F22 |
| Closest focus distance | 28 cm |
| Max magnification | 0.24x |
OTHER COMPONENTS |
|
| Filter diameter | 77 mm |
| Mount type | Canon EF |
| AF actuator | Ultra Sonic Motor |
| Lens elements | 12 |
| Lens groups | 9 |
| Diaphragm blades | 7 |
| Component features | USM Quiet Autofocus Super Spectra Anti-Flare Coating Super Ultra-Low Dispersion Glass Dust & Moisture Resistant |

