Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | February 2018 |
| Dimensions | 129.0 x 101.6 x 77.1 mm (H x W x D) |
| Weight | 436 g (with Battery and Memory Card) |
| Colors | Black |
| Key features | 18.0MP APS-C sensor 18-55mm zoom lens 9-point autofocus Wi-Fi connectivity DIGIC 4+ image processor Photo Companion & Camera Connect apps |
IMAGE SENSOR |
|
| Image sensor type | CMOS |
| Image sensor size | 22.3 mm x 14.9 mm APS-C |
| Resolution | 18.0MP |
| Image sensor features | 3:2 Aspect Ratio |
MONITOR |
|
| Monitor size | 2.7 Inch TFT LCD |
| Monitor resolution | 230k Dot |
| Articulation | Fixed |
| Monitor features | 120/130-Degree Viewing Angle (Vertical/Horizontal) 7-Level Brightness Control |
VIEWFINDER |
|
| Viewfinder type | Optical Pentamirror |
| Viewfinder coverage | 95% |
FOCUS |
|
| Focus type | Auto Manual |
| Focus mode | One Shot AF AI Servo Manual Quick Mode |
| Autofocus points | Up to 9-point |
LENS |
|
| Focal length | 18-55 mm |
| Aperture range | F3.5-5.6 (Maximum) F22 -38 (Minimum) |
EXPOSURE CONTROL |
|
| Metering modes | Partial Centre-Weighted Average Evaluative |
| ISO sensitivity range | 100-6400 12800 (Extended) 100-6400 (Auto) |
| Video ISO sensitivity range | 100-6400 100-6400 (Auto) |
| Shutter speed range | 1/40000s – 30s |
| Continuous shooting | Up to 3fps |
IMAGING |
|
| Imaging size | 5184 x 3456 (Max) |
| Aspect ratio | 3:2 4:3 16:9 1:1 |
| Imaging file types | JPEG RAW |
| Imaging features | 14bit RAW Digital Print Order Format Compliant sRGB & Adobe RGB Colour Space Self Timer |
VIDEO |
|
| Video resolution | 1920 x 1080 @30/25/24fps 1280 x 720 @60/50fps 640 x 480 @30/25fps |
| Video recording limit | Up to 29 min 59 sec @Full HD |
CONNECTIVITY & STORAGE |
|
| Wireless connectivity | Wi-Fi b/g/n |
| Interface | HDMI mini |
| Storage | SD SDHC SDXC |
PLATFORM |
|
| Image processor | DIGIC 4+ |
| Software | Scene Intelligent Auto Creative Filters Photo Companion App Remote Shooting Camera Connect App |
POWER |
|
| Battery | 1 x LP-E10 Rechargeable Li-Ion |
| Battery life | Up to 500 Shots |

