Description
| AC Frequency | 50Hz |
| AC Output VOLTAGE | 230V |
| Rated AC output | 2.2kVA |
| Maximum AC output | 2.5kVA |
| Model | GP200 |
| Engine Type | Air cooled 4 stroke OHV single cylinder |
| Displacement | 196cc |
| Ignition system | Transistorized magneto |
| Starting system | Recoil |
| Continuous operational time | 8.3h |
| Fuel tank capacity | 13 Ltrs |
| Dimension (L*W*H) | 595 x 435 x 485mm |
| Dry weight | 42.0 kg |
| Noise level | 66 dB(A) |

