Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | October 2020 |
| Dimensions | 162.9 x 75.5 x 9.1 mm |
| Weight | 212 g |
| Colors | Black Mystic Silver White Green Yellow |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Key features | 90Hz OLED display Hi-res audio IP68 (dust & water resistant) 50MP triple main camera Leica optics 50W fast wireless charging |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G78 MP24 |
| Operating system | Android 10; EMUI 11 |
| Processor | 3.13 GHz Octa-core |
| Chipset | HiSilicon Kirin 9000 5G |
| Graphics processor | Mali-G78 MP24 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card slot | Yes |
| Battery | 4400mAh Li-Po |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.76 inches 1344 x 2772 pixels |
| Display type | OLED screen 16M colors |
| Pixel density | 456 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 50MP + 12MP + 20MP triple |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama Touch to focus PDAF Laser AF HDR LED flash Leica optics OIS 5x optical zoom |
| Video recording | 4K 60fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 13MP + 3D dual |
| Front camera features | HDR Panorama |
| Video recording | 4K 60fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Face ID Accelerometer Gyro Proximity Compass Barometer Color spectrum |
| Connectivity | USB Type C 3.1 USB OTG Bluetooth 5.2 Infrared NFC Dual-band WiFi WiFi Direct WiFi hotspot GPS GLONASS BDS GALILEO QZSS NavIC |

