Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | February 2017 |
| Dimensions | 146.5 x 72 x 7.2 mm |
| Weight | 146 g |
| Colors | Gray Gold |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | Fast charging Fingerprint sensor PDAF 4G |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-T830 MP2 |
| Operating system | Android 7.0 Nougat |
| Processor | 2.1 GHz Octa-core |
| Chipset | HiSilicon Kirin 658 |
| Graphics processor | Mali-T830 MP2 |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 32 GB |
| Card slot | Up to 256 GB |
| Battery | 3000 mAh Li-Po |
DISPLAY |
|
| Display size | 5.2 inches 1080 x 1920 pixels |
| Display type | LTPS IPS screen 16M colors |
| Pixel density | 424 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 12 MP |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama Touch to focus HDR PDAF LED flash |
| Video recording | 1080p 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8 MP |
| Front camera features | Autofocus |
| Video recording | 1080p |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint sensor Accelerometer Gyro Proximity Compass |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 Bluetooth 4.1 WiFi direct WiFi hotspot GPS GLONASS |

