Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | March 2020 |
| Dimensions | 158.2 x 72.6 x 9 mm |
| Weight | 209 g |
| Colors | Silver Frost Black Deep Sea Blue Blush Gold Ice White |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Key features | IP68 (dust & water resistant) OLED display 50MP quad main camera 4K video recording Leica optics USB Type C Fast wireless charging |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Operating system | Android 10; EMUI 10.1 |
| Processor | 2.86 GHz Octa-core |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 |
| Graphics processor | Mali-G76 MP16 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card slot | Up to 256GB |
| Battery | 4200mAh Li-Po |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.58 inches 1200 x 2640 pixels |
| Display type | OLED screen 16M colors |
| Pixel density | 441 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 50MP + 12MP + 40MP + 3D quad |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama Touch to focus HDR LED flash PDAF OIS 5x optical zoom Leica optics |
| Video recording | 2160p 60fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 32MP |
| Front camera features | HDR Face ID |
| Video recording | 2160p 60fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Face ID Fingerprint ID Accelerometer Proximity Compass Gyro Color spectrum |
| Connectivity | USB 3.1 USB Type-C 1.0 Bluetooth 5.1 NFC Infrared WiFi Direct Dual band WiFi WiFi hotspot GPS GLONASS BDS NavIC GALILEO QZSS USB OTG |

