Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | July 2021 |
| Dimensions | 158.8 x 72.8 x 8.5 mm |
| Weight | 195 g |
| Colors | White Pink Gold Black |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: B2, B3, B5, B8; 3G: B1, B2, B4, B5, B6, B8, B19; 4G TDD: B34, B38, B39, B40, B41; 4G FDD: B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B17, B18, B19, B20, B26, B28, B66 |
| Key features | IP68 dust and water resistant 50MP quad main camera Leica optics 120Hz OLED display Dual stereo speakers 50W fast wireless charging |
PLATFORM |
|
| GPU | Adreno 660 |
| Operating system | EMUI 12 |
| Processor | 2.84 GHz Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 4G |
| Graphics processor | Adreno 660 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Card slot | Nano Memory Up To 256GB |
| Battery | 4360mAh Li-Po |
| Battery features | 66W Fast Charging 50W Fast Wireless Charging |
| Platform features | IP68 Dust And Water Resistant Graphene Cooling |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.6 Inches 1228 x 2700 Pixels |
| Display type | OLED Screen 1B Colors |
| Pixel density | 450 ppi |
| Display features | 120Hz Refresh Rate Up To 300Hz Touch Sampling Rate |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 50MP F1.8 + 64MP F3.5 + 13MP F2.2 + 40MP F1.6 |
| Camera features | Up To 3.5x Optical Zoom OIS Laser AF Ultra-Wide Angle LED Flash Night Macro Portrait Pro Leica Optics Phase Focus Contrast Focus |
| Video recording | 4K 60/30fps Full HD 60/30fps 960fps@1080p Slow Motion Time-lapse Dual-view Video Audio Zoom |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 13MP F2.4 |
| Front camera features | Portrait Panorama AR Lens Stickers 100-degree Ultra Wide Angle |
| Video recording | 4K 30fps Full HD 60/30fps 240fps@1080p Slow Motion Time-lapse |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Gravity Proximity Gyro Compass Ambient Light Color Temperature Hall Barometer |
| Connectivity | USB Type-C 3.1 / USB OTG Bluetooth 5.2 NFC Infrared Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct / Wi-Fi Hotspot GPS / GLONASS / BDS / GALILEO / QZSS / NavIC |

