Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | September 2021 |
| Dimensions | 171.8 x 77.9 x 8.9 mm |
| Colors | Haze Green Sunset Gold Exploratory Blue Polar Black |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: B2, B3, B5, B8; 3G: B1, B2, B4, B5, B8; 4G FDD: B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8; 4G TDD: B20, B28, B38, B40, B41 |
| Key features | Fingerprint and Face unlock 13MP AI dual main camera Helio G35 gaming processor 6000mAh battery power Full HD video recording Dual-band Wi-Fi with 4G LTE |
PLATFORM |
|
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Operating system | Android 11 XOS 7.6 |
| Processor | 2.3 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| Graphics processor | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | Up To 512GB |
| Battery | 6000mAh Li-Po |
| Battery features | Up To 53h Talk Time Up To 75.5 Days Standby Up To 161.2h Music Playback Up To 37.8h Gaming |
| Platform features | App Lock |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.82 Inches 720 x 1640 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 263 ppi |
| Display features | 20.5:9 Aspect Ratio |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 13MP F1.8 + AI Lens |
| Camera features | Night Portrait Panorama Quad LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps Short Video |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP F2.0 |
| Front camera features | AI Beauty Face Unlock LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint G-Sensor E-Compass Ambient Light Proximity Gyro |
| Connectivity | Wi-Fi Hotspot Dual-band Wi-Fi GPS Bluetooth 5.0 USB OTG |

