Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | April 2022 |
| Dimensions | 171 x 78 x 8.3 mm |
| Weight | 195 g |
| Colors | Horizon Blue Racing Black Champagne Gold Daylight Green |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 2100; 4G: B1, B3, B5, B8, B38, B40, B41 |
| Key features | 6000mAh + 18W fast charging Helio G85 gaming processor Android 12 and XOS 10.6 Up to 3GB virtual RAM 90Hz IPS display DTS audio |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Operating system | Android 12 XOS 10.6 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Graphics processor | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card slot | MicroSD Up To 512GB |
| Battery | 6000mAh Li-Po |
| Battery features | 18W Fast Charging Up To 120h Music Playback |
| Platform features | DTS Audio Up To 3GB Virtual RAM |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.82 Inches 720 x 1612 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 259 ppi |
| Display features | 90Hz Refresh Rate Up To 180Hz Touch Sampling Rate |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 13MP F1.8 + 2MP + QVGA |
| Camera features | Autofocus / Panorama / Night / Portrait Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps 240fps Slow Motion |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP |
| Front camera features | AI Beauty Face Unlock Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint G-Sensor E-Compass Ambient Light Proximity |
| Connectivity | USB Type-C Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct / Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth 5.0 |

