Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | March 2023 |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.4 mm |
| Weight | 191 g |
| Colors | Glacier Blue Mirror Black Diamond White |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 900, 2100; 4G: B1, 3, 7, 8, 20 |
| Key features | HD+ IPS display with 90Hz refresh rate Android 12 OS 13MP dual main camera Load apps faster with UFS 2.2 storage 5000mAh battery with 18W fast charging USB Type-C connectivity |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Operating system | Android 12 XOS 10.6 |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Chipset | Unisoc T606 |
| Graphics processor | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 4GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| Card slot | MicroSD Up to 1 TB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 18W Fast Charging Up to 24h Video Playback |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.6 Inches 720 x 1612 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 267 ppi |
| Display features | 90Hz Refresh Rate 500 Nits Peak Brightness Up to 180Hz Touch Sampling Rate |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 13MP F1.9 + AI Lens |
| Camera features | Night / Bokeh / Panorama / Portrait Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps 120fps Slow Motion |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP F2.0 |
| Front camera features | Night / Portrait / AI Beauty Face Unlock Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Proximity Ambient Light |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 / USB OTG Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct / Wi-Fi Hotspot GPS |

