Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | May 2023 |
| Dimensions | 168.5 x 76.5 x 8.5 mm |
| Weight | 205 g |
| Colors | Variable Gold Magic Black |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 1900, 2100; 4G: B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 38, 40, 41, 66 |
| Key features | IP53 splash and dust resistance 120Hz AMOLED screen displaying up to 1 billion colors Dual stereo speakers with JBL audio 24-bit Hi-Res audio playback 68W fast charging provides 80% in 30 minutes 15W wireless charging |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Operating system | Android 13 XOS 13 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio G99 |
| Graphics processor | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB UFS |
| Card slot | MicroSD Up to 2 TB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 68W Fast Charging 80% in 30 Min 15W Wireless Charging Reverse Wireless Charging |
| Platform features | IP53 Dust and Splash Resistant Dual Stereo Speakers JBL Audio 24-bit Hi-Res Audio |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.78 Inches 1080 x 2460 Pixels |
| Display type | AMOLED Screen 1B Colors |
| Pixel density | 388 ppi |
| Display features | 120Hz Refresh Rate 900 Nits Peak Brightness |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 108MP F1.8 + 2MP F2.4 + QVGA |
| Camera features | Ultra Night / Portrait / Panorama / HDR / Bokeh PDAF Quad LED Flash |
| Video recording | 2K 30fps Full HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 16MP F2.0 |
| Front camera features | AI Beauty HDR Face Unlock LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Compass Ambient Light Proximity Gyro |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 / USB OTG Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct / Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth |

