Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | June 2018 |
| Dimensions | 158 x 75 x 8.4 mm |
| Colors | Black Gold Blue Gray |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | Android One Fast charging Fingerprint sensor 16MP selfie Dual SIM |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| Operating system | Android 8.0 Oreo |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio P23 |
| Graphics processor | Mali-G71 MP2 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Card slot | Up to 128GB |
| Battery | 4500mAh |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.0 inches 1080 x 1920 pixels |
| Display type | LTPS IPS screen 16M colors |
| Pixel density | 367 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 12MP |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama Touch to focus HDR Dual LED flash |
| Video recording | 1080p 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 16MP |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint sensor Gyro Accelerometer Proximity Compass |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 WiFi hotspot GPS Bluetooth USB OTG |

