Description
| Available | February 2023 |
|---|---|
| Dimensions | 163.8 x 75.6 x 8.4 mm |
| Weight | 191 g |
| Colors | Mirror Black Glacier Blue Diamond White |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: B2, B3, B5, B8; 3G: B1, B2, B4, B5, B8; 4G LTE: B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Key features | Fingerprint and face unlock 5000mAh battery LTE network connectivity 13MP dual main camera Full HD video recording Android 12 OS |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Operating system | Android 12 |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Chipset | Unisoc T606 |
| Graphics processor | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 2GB LPDDR4X |
| Storage | 64GB |
| Card slot | MicroSD Up To 1 TB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 10W Charging |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.6 Inches 720 x 1612 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 267 ppi |
| Display features | 500 Nits Peak Brightness |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 13MP F1.9 + 0.3MP |
| Camera features | HDR / Panorama Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps Slow Motion Time-lapse |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP F2.0 |
| Front camera features | Dual LED Flash Face Unlock |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Proximity |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 / USB OTG Bluetooth 5.0 Wi-Fi Hotspot / Dual-band Wi-Fi GPS |

