Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | October 2022 |
| Dimensions | 164.4 x 76.7 x 8 mm |
| Weight | 196 g |
| Colors | Glitter Gold Space Gray Green Fantasy |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 2100; 4G: B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Key features | 60MP selfie camera with OIS and autofocus 90Hz LTPS AMOLED display 45W fast charging up to 75% in 30 min Dual stereo speakers with DTS audio Android 12 OS with XOS 12 UI NFC contactless payment support |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Operating system | Android 12 XOS 12 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio G99 |
| Graphics processor | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | MicroSD |
| Battery | 4500mAh Li-Po |
| Battery features | 45W Fast Charging 0 – 75% In 30 Min |
| Platform features | Dual Stereo Speakers DTS Audio |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.7 Inches 1080 x 2400 Pixels |
| Display type | LTPS AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel density | 393 ppi |
| Display features | 90Hz Refresh Rate TUV Rheinland Low Blue Light Certified |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 108MP + 13MP + 2MP |
| Camera features | Night / Bokeh / Panorama / Portrait / Macro / HDR PDAF Quad LED flash |
| Video recording | 2K 60/30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 60MP |
| Front camera features | Autofocus OIS Night / Portrait / AI Beauty / HDR Face Unlock Dual LED Flash |
| Video recording | 1440p 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Compass Proximity Ambient Light Gyro |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 / USB OTG Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct / Wi-Fi Hotspot GPS NFC |

