Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | September 2017 |
| Dimensions | 143.6 x 70.9 x 7.7 mm |
| Weight | 174 g |
| Colors | Silver Gray |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | Dual main camera IP67 certified (dust and water resistant) Fast charging Wireless charging 4K video recording NFC Dolby Vision HDR10 PDAF OIS |
PLATFORM |
|
| Operating system | iOS 11 |
| Processor | Hexa-core |
| Chipset | Apple A11 Bionic |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card slot | no |
DISPLAY |
|
| Display size | 5.8 inches 1125 x 2436 pixels |
| Display type | Super AMOLED screen 16M colors |
| Pixel density | 458 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 12 MP Dual |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama Touch to focus HDR PDAF OIS Quad LED flash 2x optical zoom |
| Video recording | 2160p 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 7 MP |
| Front camera features | Face detection Panorama HDR |
| Video recording | 1080p 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Face ID Accelerometer Gyro Proximity Compass Barometer |
| Connectivity | USB 3.0 Bluetooth 5.0 NFC Dual band WiFi WiFi hotspot GPS GLONASS BDS GALILEO |

