Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Colors | Violet Sandstone Black Lake Cyan |
| Network | 2G, 3G |
| Key features | Fingerprint and face unlock 5MP dual main camera with LED flash 5MP selfie camera 3G network connectivity 4000mAh battery MicroSD support up to 128GB |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali |
| Operating system | Android 11 Go Edition |
| Processor | Quad-core |
| Chipset | MediaTek |
| Graphics processor | Mali |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card slot | MicroSD Up to 128GB |
| Battery | 4000mAh Li-Ion |
| Battery features | Up to 95h Music Playback Up to 7.5h Video Playback |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.3 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | IPS screen |
| Pixel density | 279 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 5MP + QVGA |
| Camera features | Geo tagging Touch to focus LED Flash |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP |
| Front camera features | Face Unlock |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth |

