Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Colors | Sapphire Black Dawn Blue Daylight Green |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | Fingerprint and face unlock 8MP dual main camera with LED flash 5MP selfie camera 4G network connectivity 5000mAh battery Android 12 Go edition |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali |
| Operating system | Android 12 Go Edition |
| Chipset | Unisoc |
| Graphics processor | Mali |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card slot | MicroSD Up to 128GB |
| Battery | 5000mAh Li-Ion |
| Battery features | Up to 112h Music Playback Up to 7.5h Video Playback |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.6 Inches 720 x 1612 Pixels |
| Display type | IPS screen |
| Pixel density | 268 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 8MP + QVGA |
| Camera features | Geo tagging Touch to focus LED Flash |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP |
| Front camera features | Face Unlock |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth |

