Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | May 2023 |
| Colors | Dreamy Blue Force Black Luxurious Gold |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | Fingerprint and face unlock 13MP dual main camera with LED flash 5MP selfie camera 4G network connectivity 6000mAh battery with 18W fast charging 4GB + 3GB extended RAM |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali |
| Operating system | Android 12 Go Edition Itel OS 8.6 |
| Processor | Octa-core |
| Chipset | Unisoc |
| Graphics processor | Mali |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card slot | MicroSD Up to 128GB |
| Battery | 6000mAh Li-Ion |
| Battery features | 18W Fast Charging Up to 100% in 2.5h Up to 204h Music Playback Up to 28h Video Playback |
| Platform features | Up to 3GB Virtual RAM |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.6 Inches 720 x 1612 Pixels |
| Display type | IPS screen |
| Pixel density | 268 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 13MP + QVGA |
| Camera features | Panorama Geo tagging Touch to focus LED Flash |
| Video recording | Time-lapse |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP |
| Front camera features | Face Unlock |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth NFC |

