Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | 2023 |
| Dimensions | 164 x 76 x 8 mm |
| Weight | 195 g |
| Colors | Mystery White Starry Black |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 2100; 4G: B1, 3, 5, 8, 38, 40, 41 |
| Key features | 90Hz HD+ IPS display UFS 2.2 fast storage Fingerprint and face unlock 50MP dual main camera with autofocus 8MP selfie camera 4G network connectivity |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Operating system | Android 12 iTel 06 8.6 |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Chipset | Unisoc T606 |
| Graphics processor | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB UFS 2.2 |
| Card slot | MicroSD Up to 128GB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 10W Fast Charging Up to 112h Music Playback Up to 7.5h Video Playback |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.6 Inches 720 x 1612 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 268 ppi |
| Display features | 90Hz Refresh Rate |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 50MP + 0.08MP |
| Camera features | Autofocus Panorama Geo tagging Touch to focus LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps Time-lapse |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP |
| Front camera features | LED Flash Face Unlock |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 / USB OTG Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth |

