Description
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
|---|---|
| Processor | 3 GHz core_i3_1115g4 |
| RAM | 8 GB DDR4 |
| Memory Speed | 3.4 GHz |
| Hard Drive | 256 GB SSD |
| Chipset Brand | Intel |
| Card Description | Integrated |
| Wireless Type | Bluetooth |
| Average Battery Life (in hours) | 6 Hours |
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Series | Lenovo Ideapad |
| Item model number | Ideapad |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 |
| Item Weight | 4.07 pounds |
| Product Dimensions | 14.11 x 9.27 x 0.91 inches |
| Item Dimensions LxWxH | 14.11 x 9.27 x 0.91 inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Flash Memory Size | 256 GB |
| Hard Drive Interface | USB 3.2 |
| Power Source | Battery Powered |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |




