Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | July 2021 |
| Dimensions | 148 x 71.8 x 9.3 mm |
| Weight | 154 g |
| Colors | Blue Purple |
| Network | 2G, 3G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: B1, B2, B5, B8 |
| Key features | 5.45-inch HD+ display Android 11 Go OS Dual SIM connectivity Face unlock Selfie camera flash Main and selfie camera HDR |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-400 MP2 |
| Operating system | Android 11 Go Edition |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| Chipset | Unisoc SC7731e |
| Graphics processor | Mali-400 MP2 |
| RAM | 1GB |
| Storage | 16GB |
| Card slot | MicroSD Up To 128GB |
| Battery | 2500mAh Li-Ion |
DISPLAY |
|
| Display size | 5.45 Inches 720 x 1440 Pixels |
| Display type | TFT Screen 16M Colors |
| Pixel density | 295 ppi |
| Display features | 18:9 Aspect Ratio |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 5MP |
| Camera features | HDR LED Flash |
| Video recording | 720p 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP |
| Front camera features | LED Flash HDR Face Unlock |
| Video recording | 720p 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Accelerometer Proximity Ambient Light |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 Bluetooth 4.2 Wi-Fi Hotspot GPS |

