Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | 2022 |
| Colors | Grey Purple |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | 5MP selfie camera Face unlock 4G LTE network connectivity Dual SIM Android 12 OS Long-term security updates |
PLATFORM |
|
| GPU | PowerVR GE8300 |
| Operating system | Android 12 Go Edition |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| Chipset | MediaTek Helio A22 |
| Graphics processor | PowerVR GE8300 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 16GB |
| Card slot | MicroSD Up To 256GB |
| Battery | 4000mAh Li-Ion |
| Platform features | Up to 2 Years Security Updates |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.1 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 288 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 8MP F2.2 |
| Camera features | HDR Macro Portrait Night LED Flash |
| Video recording | HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP F2.2 |
| Front camera features | HDR LED Flash Face Unlock |
| Video recording | HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Proximity Accelerometer Ambient Light |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth 4.2 |

