Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | January 2023 |
| Dimensions | 160.6 x 74.3 x 8.8 mm |
| Weight | 177.4 g |
| Colors | Light Mint Dark Cyan Charcoal |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 1900, 2100; 4G |
| Key features | 5MP selfie camera Face unlock 4G LTE network connectivity Android 12 Go edition Up to 2 years security updates IP52 dust and splash resistant |
PLATFORM |
|
| GPU | IMG8322 |
| Operating system | Android 12 Go Edition |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Chipset | Unisoc SC9863A1 |
| Graphics processor | IMG8322 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 64GB |
| Battery | 3000mAh Li-Ion |
| Battery features | 5W Charging |
| Platform features | IP52 Dust and Splash Resistant Up to 2GB Virtual RAM Up to 2 Years Security Updates |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.3 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 278 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 8MP |
| Camera features | HDR / Portrait / Night LED Flash |
| Video recording | HD 30fps Time-lapse |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP |
| Front camera features | HDR / Portrait / Night Face Unlock |
| Video recording | HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Proximity Accelerometer Ambient Light |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth 5.2 |

