Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | April 2021 |
| Dimensions | 164.9 x 76 x 9.2 mm |
| Weight | 197 g |
| Colors | Night Glacier |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: B1, B2, B5, B8 |
| Key features | 48MP quad main camera OZO audio recording Helio G35 gaming processor Face / Fingerprint unlock 4G / 3G / 2G Long-term security updates |
PLATFORM |
|
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Operating system | Android 11 |
| Processor | 2.3 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| Graphics processor | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | Up to 512GB |
| Battery | 5050mAh Li-Po |
| Platform features | Up to 2 Years Software Upgrades Up to 3 Years Security Updates |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.52 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 269 ppi |
| Display features | 20:9 Aspect Ratio 2.5D Curved Glass |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP + 5MP + 2MP + 2MP |
| Camera features | HDR Macro Portrait Night LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps OZO Audio Recording |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP |
| Front camera features | HDR Face Unlock |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Proximity Accelerometer Ambient Light Gyro |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 Wi-Fi Hotspot GPS GLONASS BDS Bluetooth 5.0 USB OTG |

