Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | February 2022 |
| Dimensions | 164.6 x 75.9 x 8.5 mm |
| Weight | 190 g |
| Colors | Nordic Blue Dusk |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 2100; 4G: B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Key features | 50MP triple main camera 90Hz IPS display Netflix HD support Face and fingerprint unlock 4G LTE network connectivity 18W fast charging |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Operating system | Android 11 |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Chipset | Unisoc T606 |
| Graphics processor | Mali-G57 MP1 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card slot | MicroSD Up To 512GB |
| Battery | 5050mAh Li-Po |
| Battery features | 18W Fast Charging |
| Platform features | Up To 2 Years Software Upgrades Up To 3 Years Security Updates |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.5 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 270 ppi |
| Display features | 90Hz Refresh Rate Up To 180Hz Touch Sampling Rate Netflix HD Support |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 50MP F1.8 + 2MP + 2MP |
| Camera features | HDR / Macro / Portrait / Night LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP |
| Front camera features | HDR Face Unlock |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Proximity Accelerometer Ambient Light Gyro |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 / USB OTG Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi Direct GPS / GLONASS / GALILEO Bluetooth 5.0 |

