Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | October 2020 |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.9 mm |
| Weight | 175 g |
| Colors | Mystery Blue Dynamic Black |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | 2G/3G/4G 13MP triple main camera FHD video recording USB OTG 10W fast charging |
PLATFORM |
|
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Operating system | Android 10; ColorOS 7.2 |
| Processor | 2.35 GHz Octa-core |
| Chipset | Mediatek P35 |
| Graphics processor | PowerVR GE8320 |
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB |
| Card slot | Yes |
| Battery | 4230mAh Li-Po |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.52 inches 720 x 1600 pixels |
| Display type | IPS screen 16M colors |
| Pixel density | 269 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 13MP + 2MP + 2MP triple |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama Touch to focus HDR LED flash PDAF |
| Video recording | Full HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP |
| Front camera features | HDR |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Proximity |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 USB OTG WiFi hotspot WiFi Direct GPS BDS GLONASS Bluetooth 5.0 |

