Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | November 2021 |
| Dimensions | 164 x 75.4 x 7.9 mm |
| Weight | 175 g |
| Colors | Black Blue |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: B1, B5, B8; 4G: B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Key features | HD+ IPS display with Gorilla Glass 3 IPX4 splash resistant Helio G35 gaming processor 5MP selfie camera with face unlock Android 11 OS 4G LTE with dual-band Wi-Fi |
PLATFORM |
|
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Operating system | Android 11 ColorOS 11.1 |
| Processor | 2.3 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio G35 |
| Graphics processor | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB LPDDR4X 1600Mhz |
| Storage | 64GB |
| Card slot | MicroSD Up To 1TB |
| Battery | 4230mAh Li-Po |
| Battery features | 10W Fast Charging |
| Platform features | Graphite Cooling IPX4 Splash Resistant |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.52 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 269 ppi |
| Display features | Up To 60Hz Touch Sampling Rate 480 Nits Brightness AI Adaptive Brightness Gorilla Glass 3 |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 13MP F2.2 |
| Camera features | Expert Night Portrait LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps HD 30fps Time-lapse |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP F2.4 |
| Front camera features | AI Beautification 76-degree FOV Face Unlock |
| Video recording | Full HD 30fps HD 30fps Time-lapse |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Ambient Light Accelerometer Proximity Geomagnetic Gravity |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 / USB OTG Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi Direct / Dual-band Wi-Fi GPS / GALILEO / BDS / GLONASS Bluetooth 5.0 |

