Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | March 2021 |
| Dimensions | 160.3 x 73.8 x 8 mm |
| Weight | 175 g |
| Colors | Prism Black Midnight Blue |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: B1, B5, B8; 4G FDD: B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28; 4G TD: B38, B40, B41 |
| Key features | 48MP triple main camera AMOLED display Fingerprint & Face unlock 5000mAh battery power 33W fast charging Android 11 |
PLATFORM |
|
| GPU | Adreno 610 |
| Operating system | Android 11; ColorOS 11.1 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 662 |
| Graphics processor | Adreno 610 |
| RAM | 6GB LPDDR4X @1804MHz |
| Storage | 128GB |
| Card slot | Yes |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 33W Fast Charging 54% Charge in 30 Min |
| Platform features | App Lock |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.43 Inches 1080 x 2400 Pixels |
| Display type | AMOLED screen 16M Colors |
| Pixel density | 409 ppi |
| Display features | Up to 180Hz Touch Sampling Rate 430 Nits Brightness 800 Nits Peak Brightness |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP F1.7 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Camera features | Night Expert Panorama Portrait Google Lens Bokeh LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps HD 30fps Slow-Motion 120fps @720p Time-Lapse |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 16MP F2.4 |
| Front camera features | Panorama Portrait Night Beautification Face Unlock |
| Video recording | Full HD 30fps HD 30fps Time-Lapse |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Geomagnetic Ambient Light Proximity Accelerometer Gyro Gravity Pedometer |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 USB OTG Wi-Fi Hotspot Dual band Wi-Fi Wi-Fi Direct GPS GLONASS GALILEO BDS Bluetooth 5.0 |
| Connectivity features | Wi-Fi 5 |

