Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | November 2021 |
| Dimensions | 160.3 x 73.8 x 8 mm |
| Weight | 175 g |
| Colors | Glowing Rainbow Silver Glowing Starry Black |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: B1, B5, B8; 4G: B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Key features | 48MP triple main camera Full HD video recording AMOLED display 5000mAh battery with 33W fast charging In-display fingerprint unlock 16MP selfie camera with face unlock |
PLATFORM |
|
| GPU | Adreno 610 |
| Operating system | Android 11 ColorOS 11.1 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 662 |
| Graphics processor | Adreno 610 |
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB |
| Card slot | MicroSD |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 33W Fast Charging 0 – 54% In 30 Min |
| Platform features | App Lock |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.43 Inches 1080 x 2400 Pixels |
| Display type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel density | 409 ppi |
| Display features | 800 Nits Peak Brightness Up To 180Hz Touch Sampling Rate |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP F1.7 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Camera features | PDAF HDR Autofocus Macro Bokeh LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps Time-lapse Slow Motion 720p @120fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 16MP F2.4 |
| Front camera features | Face Unlock |
| Video recording | Full HD 30fps Time-lapse |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Gyro Compass Accelerometer Proximity Pedometer |
| Connectivity | Dual band Wi-Fi / Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi Direct GPS / BDS / GLONASS / GALILEO Bluetooth 5.0 USB Type-C 2.0 / USB OTG |

