Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | May 2019 |
| Dimensions | 157.3 x 74.9 x 9.1 mm |
| Weight | 186 g |
| Colors | Coral Orange Star Purple Extreme Night Black Bead White |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | Dolby Atmos sound AMOLED display 48MP Dual camera 32MP selfie 4K video recording Fast Charging |
PLATFORM |
|
| GPU | PowerVR GM9446 |
| Operating system | Android 9.0 Pie; ColorOS 6 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Chipset | Mediatek MT6779 (Helio P90) |
| Graphics processor | PowerVR GM9446 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | No |
| Battery | 4035mAh Li-Po |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.4 inches 1080 x 2340 pixels |
| Display type | AMOLED screen 16M colors |
| Pixel density | 403 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP + 5MP Dual |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama Touch to focus HDR Dual LED flash PDAF |
| Video recording | 2160p 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 32MP |
| Front camera features | HDR |
| Video recording | 1080p 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Gyro Accelerometer Proximity Compass |
| Connectivity | USB Type C 1.0 USB OTG WiFi hotspot Dual band WiFi WiFi Direct GPS GLONASS GALILEO BDS Bluetooth 5.0 NFC |

