Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | September 2021 |
| Dimensions | 164.5 x 76 x 9.1 mm |
| Weight | 200 g |
| Colors | Glacier Blue Metal Gray |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | 5000mAh battery power Android 11 18W fast charging 50MP triple main camera Dual SIM 4G / 3G / 2G |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G52 |
| Operating system | Android 11; Realme UI 2.0 |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Chipset | Unisoc T610 |
| Graphics processor | Mali-G52 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | MicroSD |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 18W Fast Charging |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.5 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 270 ppi |
| Display features | 20:9 Aspect Ratio |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 50MP F1.8 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Camera features | Macro Night Panorama Portrait AI Beauty HDR PDAF LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps Timelapse |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP F2.0 |
| Front camera features | Portrait Panorama HDR AI Beauty |
| Video recording | HD 30fps Timelapse |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Proximity Magnetic Induction Ambient Light |
| Connectivity | MicroUSB 2.0 Bluetooth 5.0 Wi-Fi Hotspot GPS GLONASS BDS |

