Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | November 2021 |
| Dimensions | 164.2 x 75.9 x 9.1 mm |
| Weight | 211 g |
| Colors | Blue Black |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 2100; 4G: B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Key features | Full HD+ Infinity-V display 8MP autofocus main camera Full HD video recording 5000mAh battery LTE connectivity Dual SIM support |
PLATFORM |
|
| GPU | IMG8322 |
| Operating system | Android 11 Go Edition |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| Chipset | Unisoc SC9863A |
| Graphics processor | IMG8322 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card slot | MicroSD Up To 1 TB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.5 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | PLS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 270 ppi |
| Display features | Infinity-V Display |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 8MP F2.0 |
| Camera features | Autofocus Portrait LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP F2.2 |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Accelerometer Proximity Ambient Light |
| Connectivity | Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi Direct GPS / GLONASS Bluetooth 4.2 MicroUSB 2.0 |

