Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | October 2022 |
| Dimensions | 164.2 x 75.9 x 9.1 mm |
| Weight | 188 g |
| Colors | Light Blue Black |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 2100; 4G: B1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 |
| Key features | 13MP dual main camera Dedicated portrait lens for background blur 5MP wide-angle selfie camera Expandable storage up to 1 TB Smoother performance with virtual RAM Android 12 OS |
PLATFORM |
|
| Operating system | Android 12 One UI Core 4.1 |
| Processor | 2.3 GHz Octa-core |
| RAM | 3GB |
| Storage | 64GB |
| Card slot | MicroSD Up To 1 TB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Platform features | Up To 4GB Virtual RAM |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.5 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | PLS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 270 ppi |
| Display features | Infinity-V Display |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 13MP F2.2 + 2MP F2.4 |
| Camera features | Bokeh / Panorama / Portrait LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP F2.2 |
| Front camera features | Live Focus / Background Blur |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Accelerometer Proximity Ambient Light |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 / USB OTG Wi-Fi Direct / Wi-Fi Hotspot GPS / GLONASS / GALILEO / BDS Bluetooth 5.0 |

