Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | November 2020 |
| Dimensions | 164 x 75.8 x 8.9 mm |
| Weight | 205 g |
| Colors | Black Blue Red |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 2100; 4G: B1, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41 |
| Key features | 48MP quad main camera 5000mAh battery 15W fast charging HD+ PLS display Android 11 OS support Samsung Knox security |
PLATFORM |
|
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Operating system | Android 10 Upgradeable To Android 11 |
| Processor | 2.35 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio P35 |
| Graphics processor | PowerVR GE8320 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | MicroSD Up To 1 TB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 15W Fast Charging Up To 21h Video Playback Up To 109h Audio Playback |
| Platform features | Samsung Knox Security |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.5 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | PLS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 270 ppi |
| Display features | Infinity-V Display Dark Mode |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP F2.0 + 5MP F2.2 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Camera features | Up To 10x Digital Zoom 123-degree Ultra Wide Angle Macro / Bokeh / Live Focus LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP F2.2 |
| Front camera features | Live Focus |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Ambient Light Proximity |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 Bluetooth 5.0 Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi Direct GPS / GLONASS / BDS / GALILEO |

