Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | June 2021 |
| Dimensions | 167.2 x 76.4 x 9 mm |
| Weight | 203 g |
| Colors | Mint Gray White Violet |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 1900, 2100; 4G: B1, B2, B3, B5, B7, B8, B20, B28, B38, B40, B41; 5G: N1, N3, N5, N7, N8, N20, N28, N38, N40, N41, N78, N79 |
| Key features | 48MP triple main camera 90Hz refresh rate Android 11 OS 5G and dual-band Wi-Fi connectivity Dolby Atmos audio Samsung Knox security |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Operating system | Android 11 One UI Core 3.1 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 5G |
| Graphics processor | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | MicroSD Up To 1 TB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 15W Fast Charging |
| Platform features | Dolby Atmos Samsung Knox Security |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.6 Inches 1080 x 2400 Pixels |
| Display type | TFT Screen 16M Colors |
| Pixel density | 399 ppi |
| Display features | 90Hz Refresh Rate Infinity-V Display |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP F1.8 + 5MP F2.2 + 2MP F2.4 |
| Camera features | 115-degree Ultra Wide Angle HDR / Macro / Bokeh / Panorama PDAF LED Flash |
| Video recording | 2K 30fps 120fps Slow Motion @HD |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP F2.0 |
| Front camera features | Bokeh |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Gyro Proximity Ambient Light |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi Direct / Dual-band Wi-Fi Bluetooth 5.0 BDS / GPS / GLONASS / GALILEO |

