Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | January 2021 |
| Dimensions | 164.2 x 76.1 x 9.1 mm |
| Weight | 205 g |
| Colors | Awesome Blue Awesome Violet Awesome Black Awesome White |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 1900, 2100; 4G: B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B17, B20, B26, B28, B38, B40, B41, B66; 5G: N1, N3, N5, N7, N8, N20, N28, N38, N40, N41, N66, N78, N79 |
| Key features | 48MP quad main camera 5000mAh battery Game booster Android 12 support Gorilla Glass 5 Dual-band Wi-Fi and 5G connectivity |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Operating system | Android 11 One UI 3.0 Upgradeable To Android 12 One UI 4.1 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Dimensity 720 5G |
| Graphics processor | Mali-G57 MC3 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | MicroSD Up To 1 TB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 15W Adaptive Fast Charging Up To 32h Video Playback Up To 130h Audio Playback |
| Platform features | Game Booster Samsung Knox |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.5 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | TFT Screen 16M Colors |
| Pixel density | 270 ppi |
| Display features | Gorilla Glass 5 Infinity-V Display |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP F1.8 + 8MP F2.2 + 5MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Camera features | 10x Digital Zoom 123-degree Ultra Wide Angle Macro / Bokeh / Portrait / HDR PDAF LED Flash |
| Video recording | 4K 30fps Full HD 30fps 120fps Slow Motion @HD |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 13MP F2.2 |
| Front camera features | Bokeh / Panorama |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Proximity Ambient Light Gyro Geomagnetic Hall |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 / USB OTG Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi Direct / Dual-band Wi-Fi GPS / GLONASS / BDS / GALILEO Bluetooth 5.0 NFC |

