Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | March 2023 |
| Dimensions | 166.8 x 77.2 x 9.4 mm |
| Weight | 205 g |
| Colors | Green Black Purple |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 1900, 2100; 4G: B1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 66; 5G: N1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 66 |
| Key features | 50MP dual main camera Display protected by Gorilla Glass 5 90Hz refresh rate Android 13 OS 6000mAh battery with 25W fast charging Up to 2 major OS updates and 4 years security updates |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G68 MP2 |
| Operating system | Android 13 One UI Core 5.1 |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Chipset | Exynos 1330 |
| Graphics processor | Mali-G68 MP2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | MicroSD Up To 1 TB |
| Battery | 6000mAh Li-Po |
| Battery features | 25W Fast Charging Up to 155h Audio Playback Up to 25h Video Playback |
| Platform features | Up to 2 Major OS Updates Up to 4 Years Security Updates |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.6 Inches 1080 x 2408 Pixels |
| Display type | PLS IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 400 ppi |
| Display features | 90Hz Refresh Rate Gorilla Glass 5 Infinity-V Display |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 50MP F1.8 + 2MP F2.4 |
| Camera features | Panorama / HDR / Macro PDAF LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 13MP F2.0 |
| Front camera features | HDR Face Unlock |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Proximity Ambient Light Compass |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi Direct / Dual-band Wi-Fi Bluetooth 5.2 GPS / BDS / GLONASS / GALILEO / QZSS / NavIC NFC |

