Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | July 2021 |
| Dimensions | 159 x 75.1 x 9 mm |
| Weight | 192 g |
| Colors | Arctic Blue Charcoal Black |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: B1, B2, B5, B8; 4G FDD: B1, B3, B5, B7, B8, B20; 4G TDD: B38, B40, B41 |
| Key features | FHD+ Super AMOLED display 48MP triple main camera 20MP selfie camera 6000mAh battery power 4K video recording Fingerprint / face unlock |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Operating system | Android 11; One UI 3.1 Core |
| Processor | 2.3 GHz Octa-core |
| Chipset | Exynos 9611 |
| Graphics processor | Mali-G72 MP3 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | MicroSD Up To 512GB Dedicated Slot |
| Battery | 6000mAh Li-Po |
| Battery features | 15W Fast Charging Up To 22h Wi-Fi / LTE Internet Up To 29h Video Playback Up To 49h LTE Talk Time Up To 121h Audio Playback |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.4 Inches 1080 x 2340 Pixels |
| Display type | Super AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel density | 403 ppi |
| Display features | Infinity-U |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP F2.0 + 8MP F2.2 + 5MP F2.2 |
| Camera features | 123-degree Ultra Wide Angle Bokeh Portrait LED Flash |
| Video recording | 4K 30fps Full HD 30fps 240fps Slow Motion @HD |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 20MP F2.2 |
| Front camera features | Bokeh |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Proximity Gyro Compass Ambient Light |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 Wi-Fi Hotspot Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi GPS GLONASS BDS GALILEO Bluetooth 5.0 |

