Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | September 2021 |
| Dimensions | 159.9 x 74 x 8.4 mm |
| Weight | 186 g |
| Colors | Light Blue Black White |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: B1, B2, B4, B5, B8; 4G: B1, B2, B3, B4, B5, B7, B8, B12, B17, B20, B26, B28, B38, B40, B41, B66 |
| Key features | 48MP quad main camera Super AMOLED display 90Hz refresh rate 25W adaptive fast charging USB Type-C Helio G80 gaming processor |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Operating system | Android 11 One UI Core 3.1 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio G80 |
| Graphics processor | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | MicroSD Up To 1TB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 25W Adaptive Fast Charging Up To 38h Talk Time Up To 106h Music Playback Up To 30h Video Playback Up To 25h LTE / Wi-Fi Internet |
| Platform features | Samsung Knox Security |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.4 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | Super AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel density | 274 ppi |
| Display features | 90Hz Refresh Rate Infinity-U Display |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP F2.0 + 8MP F2.2 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Camera features | 123-degree Ultra Wide Angle Macro Bokeh LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps 120fps Slow Motion |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 13MP F2.2 |
| Front camera features | Bokeh |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Gyro Proximity Ambient Light |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 Bluetooth 5.0 Wi-Fi Hotspot / Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct GPS / GLONASS / GALILEO / BDS NFC |

