Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | March 2022 |
| Dimensions | 165.5 x 77 x 8.4 mm |
| Weight | 198 g |
| Colors | Deep Green Light Blue |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 1900, 2100; 4G; 5G |
| Key features | 50MP triple main camera PLS TFT display 90Hz refresh rate 25W fast charging USB Type-C 5G network connectivity |
PLATFORM |
|
| Operating system | Android 12 One UI 4.1 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| Chipset | Exynos 1200 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | MicroSD |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 25W Adaptive Fast Charging |
| Platform features | Samsung Knox Security |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.6 Inches 1080 x 2408 Pixels |
| Display type | PLS TFT Screen 16M Colors |
| Pixel density | 400 ppi |
| Display features | Infinity-V Display |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 50MP F1.8 + 8MP F2.2 + 2MP F2.4 |
| Camera features | Macro / Bokeh / Panorama / Portrait HDR LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 8MP F2.2 |
| Front camera features | Bokeh |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Gyro Proximity Ambient Light |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 Bluetooth 5.0 Wi-Fi Hotspot / Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct GPS / GLONASS / GALILEO / BDS NFC |

