Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | August 2021 |
| Colors | Sky Blue Slate Black |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Network features | 5G: N1, N3, N5, N7, N8, N20, N28, N38, N40, N41, N66, N78 |
| Key features | 48MP quad main camera 13MP selfie 15W adaptive fast charging USB Type-C Up to 2 years software upgrades Knox security |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G57 MC3 |
| Operating system | Android 11; One UI 3.1 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Dimensity 720 5G |
| Graphics processor | Mali-G57 MC3 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | MicroSD Up To 1TB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 15W Adaptive Fast Charging Up To 106h Music Playtime Up To 20h Video Playtime Up To 36h Talk Time Up To 19h Internet Browsing |
| Platform features | Game Booster Dark Mode Samsung Knox Security Up To 2 Years Software Upgrades |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.5 Inches 720 x 1600 Pixels |
| Display type | PLS screen 16M Colors |
| Pixel density | 270 ppi |
| Display features | Infinity-V Display |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP F1.8 + 8MP F2.2 + 5MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Camera features | Up To 10x Digital Zoom 123-degree Ultra Wide Angle 5cm Macro Bokeh LED Flash Live Focus |
| Video recording | 4K 30fps Full HD 30fps 120fps Slow Motion |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 13MP F2.2 |
| Front camera features | Bokeh |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Gyro Geomagnetic Hall Virtual Light Virtual Proximity |
| Connectivity | USB Type-C 2.0 Wi-Fi Hotspot Wi-Fi Direct Dual-band Wi-Fi GPS GLONASS BDS GALILEO Bluetooth 5.0 |

