Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Other names | Samsung Galaxy S20+ |
| Available | Upcoming |
| Dimensions | 162 x 74 x 7.8 mm |
| Weight | 188 g |
| Colors | Black |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Key features | 5G IP68 certified (dust and water proof) Gorilla Glass 6 HDR10 Triple main camera 2x optical zoom Fingerprint ID Dolby Atmos/AKG audio Fast wireless charging |
PLATFORM |
|
| Operating system | Android 10.0; One UI 2 |
| Chipset | Exynos 990 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | Up to 512GB |
| Battery | 4500mAh Li-Po |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.7 inches 1440 x 3200 pixels |
| Display type | Dynamic AMOLED screen 16M colors |
| Pixel density | 524 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 12MP + 64MP + 12MP + 3D quad |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama Touch to focus HDR PDAF LED flash OIS 2x optical zoom |
| Video recording | 2160p 60fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 10MP |
| Front camera features | PDAF Dual video call Auto HDR |
| Video recording | 2160p 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Gyro Proximity Compass SpO2 Heart rate Barometer |
| Connectivity | USB 3.1 USB Type C 1.0 Bluetooth 5.0 NFC Dual band WiFi WiFi Direct DLNA WiFi hotspot GPS GLONASS BDS GALILEO |

