Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | February 2019 |
| Dimensions | 245 x 149 x 7.5 mm |
| Weight | 460 g |
| Colors | Black Gold Silver |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | LTE |
PLATFORM |
|
| Operating system | Android 9.0 Pie |
| Processor | 1.8 GHz Octa-core |
| Chipset | Exynos 7904 Octa |
| Graphics processor | Mali-G71 MP2 |
| RAM | 2GB |
| Storage | 32GB |
| Card slot | Up to 400GB |
| Battery | 6150mAh Li-Po |
DISPLAY |
|
| Display size | 10.1 inches 1200 x 1920 pixels |
| Display type | IPS screen 16M colors |
| Pixel density | 224 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 8MP |
| Camera features | Autofocus Panorama LED flash |
| Video recording | 1080p 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP |
| Front camera video recording | 1080p 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Accelerometer Compass Gyro |
| Connectivity | USB 2.0 USB Type C Bluetooth 5.0 Dual band WiFi WiFi Direct WiFi hotspot GPS GLONASS GALILEO BDS |

