Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | April 2020 |
| Dimensions | 244.5 x 154.3 x 7 mm |
| Weight | 467 g |
| Colors | Angora Blue Chiffon Pink Oxford Gray |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | Stylus support Android 10 Full HD selfie camera Stereo speakers 4G LTE Dual band WiFi AKG audio USB Type C Fast charging |
PLATFORM |
|
| Operating system | Android 10; One UI 2 |
| Processor | 2.3 GHz Octa-core |
| Chipset | Exynos 9611 |
| Graphics processor | Mali-G72 MP3 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Card slot | Yes |
| Battery | 7040mAh Li-Po |
DISPLAY |
|
| Display size | 10.4 inches 1200 x 2000 pixels |
| Display type | TFT screen 16M colors |
| Pixel density | 224 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 8MP |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama Touch to focus HDR LED flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 5MP |
| Front camera video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Accelerometer Gyro Proximity |
| Connectivity | USB 3.1 USB Type C Bluetooth 5.0 Dual band WiFi WiFi Direct WiFi hotspot GPS GLONASS BDS GALILEO |

