Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | July 2020 |
| Dimensions | 167.3 x 73.6 x 7.2 mm; 87.4 x 73.6 x 17.3 mm (Folded) |
| Weight | 183 g |
| Colors | Mystic Bronze Mystic Grey |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Key features | Foldable AMOLED screen HDR10+ Gorilla Glass 6 32-bit AKG audio USB Type C Fast charging Wireless charging 4K video recording 5G |
PLATFORM |
|
| GPU | Adreno 650 |
| Operating system | Android 10.0; One UI 2 |
| Processor | 3.09 GHz Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865+ |
| Graphics processor | Adreno 650 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Card slot | No |
| Battery | 3300mAh Li-Po |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.7 inches 1080 x 2636 pixels |
| Display type | Dynamic AMOLED screen 16M colors |
| Pixel density | 425 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 12MP + 12MP dual |
| Camera features | Face detection Geo tagging Autofocus Panorama Touch to focus LED flash HDR PDAF OIS |
| Video recording | 4K 30fps |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 10MP |
| Front camera features | HDR |
| Video recording | 4K 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Gyro Proximity Barometer Compass |
| Connectivity | USB 3.1 USB Type C 1.0 Bluetooth 5.0 Dual band WiFi WiFi Direct WiFi hotspot GPS BDS GLONASS GALILEO NFC USB OTG |

