Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | August 2022 |
| Dimensions | 155.1 x 130.1 x 6.3 mm – Unfolded 155.1 x 67.1 x 15.8 mm – Folded |
| Weight | 263 g |
| Colors | Phantom Black Graygreen Beige Burgundy |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 1900, 2100; 4G; 5G |
| Key features | Improved multitasking with PC-like taskbar Dual stereo speakers with Dolby Atmos Gorilla Glass Victus+ for cover display and back IPX8 water resistant up to 1.5 meters for 30 min 50MP triple camera with OIS and optical zoom Snapdragon 8+ Gen 1 flagship processor |
PLATFORM |
|
| GPU | Adreno 670 |
| Operating system | Android 12L One UI 4.1.1 |
| Processor | 3.19 GHz Octa-core |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 |
| Graphics processor | Adreno 670 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 512GB UFS 3.1 |
| Card slot | No |
| Battery | 4400mAh Li-Po |
| Battery features | 25W Fast Charging 15W Fast Wireless Charging 0 – 50% In 30 Min – Wired Charging |
| Platform features | Dual Stereo Speakers Dolby Atmos Audio AKG Audio IPX8 Water Resistant Knox Security |
DISPLAY |
|
| Display size | 7.6 Inches 1812 x 2176 Pixels – Main Display 6.2 Inches 904 x 2316 Pixels – Cover Display |
| Display type | Dynamic AMOLED 2X Screen 16M Colors – Main Display Dynamic AMOLED 2X Screen 16M Colors – Cover Display |
| Pixel density | 373 ppi – Main Display 401 ppi – Cover Display |
| Display features | Stylus Pen Support 120Hz Adaptive Refresh Rate HDR10+ Always-on Display Gorilla Glass Victus – Cover Display 1200 Nits Peak Brightness |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 50MP F1.8 + 10MP F2.4 + 12MP F2.2 |
| Camera features | 123-degree Ultra Wide Angle Pro / Panorama / Night / Portrait LED Flash HDR / PDAF / OIS 3x Optical Zoom |
| Video recording | 4K 60/30fps Full HD 60/30fps HD 30fps HDR10+ Time-lapse 4K 240fps Slow Motion @1080p 960fps Slow Motion @720p |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 4MP F1.8 – Main Display 10MP F2.2 – Cover Display |
| Front camera features | HDR |
| Video recording | 4K 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Ambient Light Gyro Proximity Barometer Compass |
| Connectivity | USB Type-C 3.2 / USB OTG Bluetooth 5.2 Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct / Wi-Fi Hotspot / Wi-Fi 6E GPS / BDS / GLONASS / GALILEO NFC |

