Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | May 2021 |
| Dimensions | 168.7 x 76.4 x 8.8 mm |
| Colors | Black Magnet Spruce Green Frost Ribbon |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | Helio G85 gaming processor Face & fingerprint unlock 5000mAh battery power 64MP quad main camera 18W fast charging Video bokeh |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Operating system | Android 11 HiOS 7.6 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Graphics processor | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB |
| Card slot | Yes |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 18W Fast Charging |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.8 Inches 1080 x 2460 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 395 ppi |
| Display features | 500 Nits Brightness |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 64MP + 2MP + 2MP + AI Lens |
| Camera features | Super Night Bokeh Panorama Quad LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps Night Video Video Bokeh |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 16MP |
| Front camera features | AI Beauty Face Unlock Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint G-Sensor Ambient Light Proximity |
| Connectivity | Dual band Wi-Fi Wi-Fi Direct Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth 5.0 USB OTG |

