Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | November 2021 |
| Dimensions | 164.5 x 76.5 x 8.9 mm |
| Colors | Ceramic White |
| Network | 2G, 3G, 4G |
| Key features | Helio G85 gaming processor Face & fingerprint unlock 48MP triple main camera 18W fast charging Android 11 OS 16MP selfie with dual-led flash |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Operating system | Android 11 HiOS 7.6 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| Graphics processor | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 18W Fast Charging |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.6 Inches 720 x 1640 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 271 ppi |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 48MP F1.8 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Camera features | Super Night Bokeh Panorama Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps Night Video |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 16MP F2.0 |
| Front camera features | AI Beauty Face Unlock Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint G-Sensor Ambient Light Proximity |
| Connectivity | Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct / Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth 5.0 USB OTG |

