Description
GENERAL |
|
|---|---|
| Available | Expected Q2 2022 |
| Colors | Gray White |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Key features | 120Hz refresh rate AMOLED display 64MP gimbal OIS main camera 4K video recording NFC payment support Android 12 OS |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G78 MC4 |
| Operating system | Android 12 HiOS 8.0 |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Dimensity 900 5G |
| Graphics processor | Mali-G78 MC4 |
| RAM | 8GB |
| Storage | 256GB |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 33W Fast Charging |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.7 Inches 1080 x 2400 Pixels |
| Display type | AMOLED Screen 16M Colors |
| Pixel density | 393 ppi |
| Display features | 120Hz Refresh Rate |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 64MP F1.6 + 8MP F3.5 + 12MP |
| Camera features | Super Night / Bokeh / Panorama Quad LED Flash 5x Optical Zoom Gimbal OIS |
| Video recording | 4K 30fps Full HD 30fps Night Video Video Bokeh Time-lapse |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 32MP |
| Front camera features | AI Beauty Face Unlock Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint G-Sensor Gyro Ambient Light Proximity |
| Connectivity | Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct / Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth 5.0 USB OTG NFC |

