Description
| Available | June 2022 |
|---|---|
| Dimensions | 166.7 x 74.3 x 8.6 mm |
| Colors | Cedar Green Eco Black |
| Network | 2G, 3G, 4G, 5G |
| Network features | 2G: 850, 900, 1800, 1900; 3G: 850, 900, 2100; 4G; 5G |
| Key features | 120Hz Full HD+ display 64MP RGBW main camera OIS and EIS stabilization Android 12 OS Dual-band Wi-Fi and 5G connectivity 33W fast charging |
PLATFORM |
|
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Operating system | Android 12 HiOS 8.6 |
| Processor | 2.4 GHz Octa-core |
| Chipset | MediaTek Dimensity 810 5G |
| Graphics processor | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB LPDDR4x |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card slot | MicroSD |
| Battery | 5000mAh Li-Po |
| Battery features | 33W Fast Charging 0 – 100% In 65 Min |
| Platform features | Up To 5GB Virtual RAM |
DISPLAY |
|
| Display size | 6.8 Inches 1080 x 2460 Pixels |
| Display type | IPS Screen 16M Colors |
| Pixel density | 395 ppi |
| Display features | 120Hz Refresh Rate |
CAMERA |
|
| Camera resolution | 64MP F1.6 + 2MP F2.4 + 2MP F2.4 |
| Camera features | Night / Bokeh / Panorama Quad LED Flash PDAF RGBW OIS |
| Video recording | Full HD 30fps HDR Video Bokeh Time-lapse |
FRONT CAMERA |
|
| Front camera resolution | 16MP F2.0 |
| Front camera features | AI Beauty Face Unlock Dual LED Flash |
| Video recording | Full HD 30fps |
SENSORS & CONNECTIVITY |
|
| Sensors | Fingerprint Accelerometer Ambient Light Proximity Gyro |
| Connectivity | Dual-band Wi-Fi / Wi-Fi Direct / Wi-Fi Hotspot GPS Bluetooth 5.1 NFC USB Type-C / USB OTG |

